Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy – porównanie

Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy - porównanie

Wybór między silnikiem szczotkowym a bezszczotkowym może mieć znaczący wpływ na wydajność, trwałość i koszty eksploatacji urządzenia. Choć oba typy mają szerokie zastosowanie, różnią się budową, zasadą działania oraz właściwościami eksploatacyjnymi. 

Sprawdź, czym różnią się od siebie silniki szczotkowe i bezszczotkowe.

Działanie silnika szczotkowego

Silniki szczotkowe znajdziemy w wielu urządzeniach używanych na co dzień. Ich działanie opiera się na prostym mechanizmie: wewnątrz silnika prąd elektryczny przepływa przez uzwojenia (czyli cewki drutu), inicjując ruch obrotowy. Kluczową rolę odgrywają tu „szczotki” – małe elementy przewodzące prąd, które stykają się z obracającym się komutatorem. To połączenie pozwala na zmianę kierunku prądu w uzwojeniach, co jest niezbędne do ciągłego obracania się silnika. Silniki szczotkowe są cenione za prostotę i niezawodność, dlatego znajdują szerokie zastosowanie – od małych urządzeń po duże maszyny.

Działanie silnika bezszczotkowego

Silniki bezszczotkowe, znane również jako BLDC (Brushless DC), stanowią przełom w technologii napędowej, oferując znaczące ulepszenia w porównaniu do tradycyjnych silników szczotkowych. Zamiast mechanicznych szczotek i komutatora, silniki bezszczotkowe wykorzystują zaawansowaną elektronikę do sterowania przepływem energii elektrycznej, co umożliwia zmianę kierunku prądu w stojanie. To podejście eliminuje potrzebę bezpośredniego kontaktu elektrycznego między ruchomymi częściami, co z kolei znacząco zwiększa efektywność i żywotność silnika.

W silnikach bezszczotkowych, magnesy są umieszczone na wirniku, a cewki – na stałym stojanie. Elektronika sterująca (często w postaci kontrolera ESC) precyzyjnie komutuje cewki stojana, tworząc pole magnetyczne, które popycha i przyciąga magnesy na wirniku, powodując jego obrót. Ta metoda sterowania nie tylko zwiększa precyzję i efektywność, ale także pozwala na lepszą kontrolę nad prędkością i momentem obrotowym silnika.

silniki elektryczne

Silnik szczotkowy – zalety i wady

Przy minimalnym napięciu zasilającym, silnik szczotkowy jest w stanie efektywnie pracować, dostarczając stosunkowo wysoki moment obrotowy przy niskiej prędkości obrotowej, co jest trudniejsze do osiągnięcia w silnikach bezszczotkowych bez zastosowania zaawansowanej elektroniki sterującej.

Zalety silnika szczotkowego

 1. Koszt. Jest tańszy w produkcji niż silnik bezszczotkowy, co czyni go bardziej dostępnymi dla szerokiego zakresu zastosowań.
 2. Prostota konstrukcji. Jego konstrukcja jest prostsza, co ułatwia produkcję i potencjalne naprawy.
 3. Kontrola.  W momencie uruchomienia i w zakresie niskich prędkości, silnik szczotkowy może być łatwiej i precyzyjniej sterowany niż jego bezszczotkowy odpowiednik.
 4. Regulacja prędkości. Możliwość łatwej regulacji prędkości przez zmianę napięcia zasilania.
 5. Łatwość zastosowania. Dzięki prostocie można go łatwiej zintegrować z różnymi urządzeniami bez potrzeby skomplikowanej elektroniki sterującej.

Wady silnika szczotkowego

 1. Zużycie i konserwacja. Szczotki i komutator ulegają naturalnemu zużyciu, co wymaga regularnej konserwacji i wymiany części.
 2. Iskrzenie. Szczotki mogą generować iskrzenie, co zwiększa ryzyko uszkodzeń elektrycznych i interferencji elektromagnetycznych.
 3. Mniejsza wydajność. Ma niższą wydajność energetyczną w porównaniu do silników bezszczotkowych ze względu na straty cieplne i tarcie.
 4. Krótsza żywotność. Ze względu na zużycie mechaniczne szczotek i komutatora, silnik szczotkowy mają zazwyczaj krótszą żywotność.
 5. Hałas. Praca silnika szczotkowego jest zazwyczaj głośniejsza, co może być problemem w niektórych zastosowaniach.

Silnik bezszczotkowy – zalety i wady

Silniki bezszczotkowe, znane również jako BLDC (Brushless DC), są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych silników szczotkowych, oferując szereg zalet wynikających z ich unikalnej konstrukcji. Wykorzystując zaawansowaną elektronikę do sterowania prądem, eliminują potrzebę mechanicznych szczotek, co wpływa na ich wydajność i trwałość.

Zalety silnika bezszczotkowego

 1. Większa wydajność. Silnik bezszczotkowy jest bardziej efektywny energetycznie w porównaniu do silnika szczotkowego, co oznacza lepsze wykorzystanie energii i mniejsze straty mocy.
 2. Dłuższa żywotność. Brak szczotek i komutatora redukuje zużycie mechaniczne, co przekłada się na dłuższą żywotność silnika i rzadszą potrzebę konserwacji.
 3. Mniejsze wymagania konserwacyjne. Silnik bezszczotkowy wymaga znacznie mniej konserwacji ze względu na brak zużywających się części mechanicznych, takich jak szczotki.
 4. Większa niezawodność. Brak iskrzenia związanego z tarciami szczotek i komutatora zwiększa niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania.
 5. Cichsza praca. Silnik bezszczotkowy pracuje cicho, co jest korzystne w zastosowaniach, gdzie hałas jest niepożądany (np. w klimatyzatorach oraz sprzęcie biurowym).
 6. Lepsza kontrola. Elektroniczne sterowanie fazami umożliwia precyzyjną kontrolę nad prędkością, kierunkiem oraz momentem obrotowym silnika.
 7. Możliwość pracy w szerszym zakresie prędkości. Silnik bezszczotkowy efektywnie działa w bardzo szerokim zakresie prędkości, włącznie z bardzo wysokimi obrotami.

Wady silnika bezszczotkowego

 1. Wyższy koszt początkowy. Silnik bezszczotkowy jest droższy w zakupie niż silniki szczotkowe ze względu na skomplikowaną elektronikę sterującą i bardziej złożoną konstrukcję.
 2. Skomplikowana elektronika sterująca. Wymaga zastosowania specjalistycznych kontrolerów do zarządzania ich pracą, co może zwiększać koszty i komplikować projektowanie urządzeń.
 3. Trudniejsza naprawa. Ze względu na zaawansowaną elektronikę i skomplikowaną budowę, naprawa silnika bezszczotkowego może być trudniejsza i droższa.
 4. Wymaga specjalistycznej wiedzy. Projektowanie i integracja silników bezszczotkowych z systemami wymaga bardziej zaawansowanej wiedzy inżynieryjnej.
 5. Wrażliwość na zewnętrzne warunki. Elektronika sterująca może być wrażliwa na ekstremalne warunki, takie jak wilgoć czy wysokie temperatury, co wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

Zastosowanie silników szczotkowych i bezszczotkowych

Silniki szczotkowe, ze względu na swoją prostotę, niski koszt i łatwość sterowania, są często wykorzystywane w mniej wymagających urządzeniach, takich jak elektronarzędzia do domowego użytku, AGD oraz w zabawkach i urządzeniach przemysłowych. Ich niska cena i łatwość obsługi sprawiają, że są doskonałym wyborem dla urządzeń, które nie wymagają długotrwałej pracy lub wysokiej efektywności energetycznej.

Z kolei silniki bezszczotkowe, oferując wyższą efektywność, lepszą kontrolę prędkości i momentu obrotowego, dłuższą żywotność oraz mniejsze wymagania konserwacyjne, idealnie nadają się do zastosowań, gdzie te cechy są kluczowe. Są one powszechnie stosowane w zaawansowanych pojazdach elektrycznych, dronach, profesjonalnych narzędziach elektrycznych, a także w urządzeniach medycznych (np. w pompach infuzyjnych, respiratorach, urządzeniach laboratoryjnych) i robotyce. Dzięki swojej zdolności do pracy w szerokim zakresie prędkości oraz wysokiej efektywności, silniki bezszczotkowe są zwykle elementami pierwszego wyboru we wszystkich urządzeniach wymagających precyzyjnego sterowania i minimalnego zużycia energii. Oprócz w/w także w systemach HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja).