Falowniki – do czego służą i ich zastosowania

Inwertery mocy to urządzenia, których głównym zadaniem jest przekształcenie prądu stałego na zmienny o określonych parametrach. Do czego służą falowniki dostarczane przez nas na terenie Warszawy i jakie są ich zastosowania? O tym opowiadamy w niniejszym wpisie!

Czym są falowniki?

Nowoczesne falowniki jednofazowe to układy energoelektroniczne służące do zamiany prądu stałego w przemienny. Na wyjściu uzyskujemy sygnał o zadanej wartości napięcia elektrycznego oraz częstotliwości. Inwertery są zbudowane z użyciem tranzystorów IGBT lub polowych oraz procesorów sygnałowych. Układ tranzystorowy stanowi najważniejszy blok funkcjonalny przemiennika. Odpowiada za przekształcenie prądu stałego na przemienny. Na jego wejściu stosuje się komponent MPPT (ang. Maximum Power Point Tracking), służący do śledzenia punktu mocy szczytowej.

Rodzaje falowników – jednofazowe i trójfazowe

Na rynku dostępne są różne rodzaje falowników. Jedną z metod podziału jest sposób zasilania urządzenia. Wyróżniamy tutaj podział na:

  • falowniki jednofazowe – komponenty cechujące się niskim kosztem zakupu, przeznaczone do instalacji o małej mocy do 3,68kW
  • falowniki trójfazowe – dedykowane do układów o dużej mocy powyżej 3,68kW (np. fotowoltaiki), obciążające równomiernie 3 fazy.

Niezależnie od rodzaju inwertera, jest on zaprojektowany tak, by stale monitorować parametry sieci elektrycznej i reagować na ich zmiany.

Rodzaje falowników – on-grid oraz off-grid

Istnieje również podział inwerterów DC/AC ze względu na możliwość współpracy urządzenia z infrastrukturą operatora energetycznego. Dostępne są dwa rodzaje rozwiązań:

  • on-grid – wymagające ciągłego połączenia z siecią – w przypadku jego braku energia nie jest dostarczana do instalacji elektrycznej,
  • off-grid – działające w pełni niezależnie, bez podłączenia do sieci elektroenergetycznej, często z baterią akumulatorów.

Wyróżniamy też systemy hybrydowe, łączące zalety falowników on-grid oraz off-grid, które są podłączone do sieci Zakładu Energetycznego, a jednocześnie współpracują z akumulatorami.

Do czego służą falowniki?

Profesjonalne inwertery częstotliwości DC/AC są często stosowane w realizacji zadań związanych z transmisją energii z instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej 230 V. Falowniki Hitachi i Toshiba znajdują również zastosowanie w sterowaniu silnikami elektrycznymi, pompami, sprężarkami, taśmami produkcyjnymi oraz wentylatorami. Umożliwiają zmniejszanie lub zwiększanie prędkości obrotowej napędów, poprzez modyfikację częstotliwości wyjściowej układu.

W jakich miejscach mają zastosowanie falowniki?

Niezawodne falowniki montowane przez nas na terenie Warszawy znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach. Urządzenia są stosowane przy integracji systemów solarnych z infrastrukturą elektroenergetyczną 230 V. Inwertery wykorzystuje się również do sterowania napędami pomp głębinowych oraz tokarek i wiertarek stołowych. Jeżeli planujesz zakupić falownik Toshiba lub Hitachi i szukasz profesjonalnego wsparcia w doborze, to skorzystaj z oferty firmy SILPOL!